Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Maaşı 2021 Maaşı - meslekburda.com
Kariyer 02/06/2021

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Maaşı 2021 Maaşı

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Maaşı 2021 

Hasta ve yaşlı bakım uzmanlığı eğitimi almış olanlar ya da bu işin diplomasına sahip olanlar en çok da işlerinden kazanacakları para konusunda kafayı yormaktadır. Bu işe yeni girmek isteyenler de maaşları merak etmektedir. Elbette bunlar haklı meraklardır. Keza yaptığımız her işte ana maksadımız hayatımızı idame ettirecek kadar kazanç elde etmektir. 

Hasta ve yaşlı bakım uzmanları ve teknikerlerinin kazançları da birçok faktöre göre değişebilir. Çalıştığınız kurum meslekte tecrübeniz, çalışma saatleriniz, mesailer ve ek ödemeler, birlikte çalıştığınız kişi gibi birçok etken alınacak maaş konusunda da farklılıklar yaratır. 

Eğer bir devlet kurumunda çalışıyorsanız maaşınız özel sektöre göre daha düşük veya daha alçak olabilir. Özel sektörde çalışanların gelirleri ise çalıştıkları yerin kurumsal bir firma olup olmadığına göre ciddi farklılıklar gösterebilir. Çok zengin birinin anne veya babasına evde bakım hizmeti götüren bir hasta ve yaşlı bakım uzmanı hepsinden çok kazanabilir. 

Tabii bunlar farazi düşüncelerdir. Her işte olduğu gibi bu meslekte de kazanç konusunda bazı ortalama rakamlardan bahsetmek mümkündür. Daha aşağısı olmaz, ancak daha yüksek meblağlar kazanmanız olasıdır. Devlette iş garantisi daha fazla olabilir, fakat öte yandan özel sektörde daha fazla kazanma imkanınız da olabilir. 

KPSS yoluyla devlet kurumlarına atanmış hasta ve yaşlı bakım uzmanlarının 2021 yılında ortalama 4500 TL - 5000 TL arası bir kazanç elde edecekleri öngörülmektedir. Memur maaşlarına yapılacak zamlar ve mesai ve ek ödemelerle bu meblağ biraz daha yükselebilir. Şu anki durumda fena olmayan bir kazanç diyebiliriz. 

Özel sektörde ise durum biraz daha karışıktır. Hasta ve yaşlı bakım elemanları özel sektörde, özel hastaneler ve bakım merkezlerinde 3000 TL - 4000 TL arası bir ücrete çalışmaktadır. Bu elbette ortalama bir rakamdır. Nadir de olsa belli merkezlerde 5000 TL üzeri maaş alan çalışanlar da bulunmaktadır.  

Evde bakım hizmetleri konusu ise apayrı bir konudur. Part Time kazanç bile asgari ücreti aşabilmektedir. Tam zamanlı hasta bakım hizmetini evde sağlayan uzmanlar ise çalıştıkları kişilerin maddi durumuna göre çok daha fazla maaş alabilmektedir. Bu durum biraz da şans işidir. 

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanlığı İstihdam alanları 

Her hasta yaşlı olacak diye bir kaide yoktur. Hasta ve yaşlı bakımı için diplomaların öncelikli tercih edildiği doğru olsa da sağlık sektöründe yer alan kişilerin de bu mesleğe adım atma şansları bulunmaktadır. Bu yüzden de sertifika programlarını özellikle takip etmek ve katılmak gereklidir. 

Hasta ve yaşlı bakımı uzmanlığı kursu alarak elde edeceğiniz sertifika ile siz de bu alanda dilediğiniz yerde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Eğitim ve uzmanlık gerektiren bu meslekte siz de yer alabilirsiniz. Üstelik çalışma alanlarınızı da bu şekilde daha da genişletmiş olursunuz. 

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, belediyeler, hastaneler, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, güçsüzler yurdu, yaşlılara özel gündüz merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, evde bakım hizmetleri… Tüm bu kurumlarda iş bulup çalışmanız ve hayatınızı idame ettirecek bir maaş kazanmanız mümkündür. 

Sürekli sağlık hizmetine ihtiyaç duyan yaşlılar, çocuklar, engelli bireyler sizin sorumluluğunuz altında olacaktır. Ayrıca, sadece yatalak hastalara değil sadece ufak tefek yardımlara ihtiyacı olan hastalarla da ilgileneceksiniz. Onların hijyenik bakımlarının yanında ilaç ve tansiyon gibi kontrollerini de sağlayacaksınız. 

Hasta ve yaşlı bakım hizmetlerinin çalışma alanları konusunda herhangi bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Tecrübeniz ile de ortalamanın üzerinde bir kazanç sağlamanız mümkündür. Devlet kurumları hariç tabii. Devlet kurumlarında ücretler genellikle sabit olmaktadır. 


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

Arzu Başaran, mesleki araştırmalar yapan bir editör olarak, kariyerine akademik bir zeminde başlayan ve zamanla medya ve yayıncılık alanında kendini geliştiren bir profesyoneldir. Üniversite eğitimini iletişim ve medya çalışmaları üzerine tamamlamıştır ve bu alanda yüksek lisans yapmıştır. Kariyerine başladığı ilk yıllarda çeşitli akademik dergilerde editör olarak çalışmış, bu süreçte araştırma ve inceleme yazılarına yoğunlaşmıştır.

Akademik kariyerinin ardından medya sektörüne geçiş yaparak, özellikle gazete ve dergi yayıncılığında kendini kanıtlamıştır. Arzu Başaran, geniş bir konu yelpazesinde derinlemesine araştırmalar yaparak, sosyal, kültürel ve bilimsel konularda önemli makaleler ve röportajlar hazırlamıştır. Ayrıca, dijital medya ve sosyal medya trendleri üzerine çalışmalar yaparak, bu alanlarda da uzmanlaşmıştır.

Kariyeri boyunca birçok seminere ve atölye çalışmasına katılan ve bazılarında eğitmen olarak yer alan Arzu Başaran, genç gazetecilere ve iletişim öğrencilerine mentorluk yapmaktadır. Aynı zamanda, kadınların medya sektöründeki rolleri ve fırsat eşitliği konularında aktif çalışmalar yürütmekte ve bu konularda sık sık konferanslar vermektedir.

Başaran, mesleki kariyerinde edindiği deneyimleri, genç meslektaşlarına aktarmak ve medya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için sürekli olarak kendini geliştirmeye ve yeni projeler üretmeye devam etmektedir.


KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
Kariyer 2020-08-04 15:19:55
Kariyer 2021-06-02 13:57:54
Kariyer 2021-06-02 14:34:56
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.