Okul Hemşileriği Sertifikası Nasıl Alınır ? - meslekburda.com
Kariyer 02/06/2021

Okul Hemşileriği Sertifikası Nasıl Alınır ?

Okul Hemşireliği Sertifikası Nasıl Alınır? 

 

Okul hemşireliği sertifikası almak için okul hemşireliği kursu ve sertifika programlarına dahil olmak ve eğitim almak gereklidir. Bu eğitim yüz yüze ve örgün olabildiği gibi online olarak da internet ortamından verilebilmektedir. Program sonunda yapılacak sınavı geçtiğinizde belgenizi almanız mümkündür. 

Okul hemşireliği eğitimini birçok farklı kurumdan almak mümkündür. Bunların başında ise devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri gelmektedir. Zaten, eğitim almak için başvurabileceğiniz en güvenilir kurumlar da üniversitelerdir. Başvuru dönemini kaçırmayıp kontenjanlara ilk sıralardan girmek önemlidir. 

Okul hemşireliği eğitimi veren devlet üniversiteleri her ilde bulunmaktadır. Birçok devlet üniversitesinin okul hemşireliği kursları senenin belli zamanlarında açılmakta ve öğrenci kabul etmektedir. Aynı şey vakıf üniversiteleri için de geçerlidir. Sertifika programlarının duyuruları okulların resmi web sitelerinden yapılmaktadır. 

Sertifika programlarına katılmak için bu okulların sitelerini düzenli aralıklarla takip etmek gerekir. Kontenjan sayıları sınırlıdır ve ilk başvuranlar bu eğitimi alma hakkına sahip olur. Tabii, bu belli bir ücret karşılığındadır. 450 liradan 1000 liraya kadar değişen fiyatlarla okul hemşireliği eğitimi alıp sertifikanıza kavuşabilirsiniz.  

 

Okul Hemşireliği Eğitim Süreci 

 

Üniversiteler, sağlık kurumları ya da özel kurslar aracılığı ile sertifika programına katıldıysanız sizi yaklaşık bir ay sürece bir eğitim süreci ve bu sürecin sonunda da girmeniz gereken bir sınav beklemektedir. İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında bu eğitimleri online olarak almanız mümkündür. 

Okul hemşireliği kursunda eğitim alırken göreceğiniz dersler kuruma göre çok da farklılık göstermez. Sonuçta müfredat bellidir ve alınacak derslerin içerikleri de bu müfredata uygun olacaktır. Temel sağlık ve hemşirelik derslerinin yanında öğrenci ilişkileri, eğitim ve sosyal iletişimle alakalı dersler de görülmektedir. 

Online ve uzaktan eğitim sayesinde dilediğiniz her kursa başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. Sadece yaşadığınız şehirdeki sertifika programlarıyla sınırlı değilsiniz. Derler canlı dersler olabileceği gibi önceden kayıtlı ders videoları aracılığı ile de yapılabilir. Yani dilediğiniz zaman ders içeriklerine ulaşmanız mümkündür. 

Kursun sonunda gireceğiniz sınav da internet üzerinden yapılmaktadır. Bazı kurumlarda adayların tek sınav hakkı bulunurken bazı kurumlarda ise üç kez sınava girme hakkı verilmektedir. Bu sayede ilk sınavda başarısız olsanız bile iki tane daha hakkınız olur ve daha iyi hazırlanarak sınavları geçebilirsiniz. 

Sınav geçme notu konusunda da eğitim aldığınız kuruma göre farklılıklar görülebilir. Bazı kurumlarda en az 50 puan almanız gerekirken bazılarında ise geçme puanı en az 60 olarak belirlenmiştir. Yani, birçok durumda 100 üzerinden 50 alırsanız, soruların yarısına doğru cevap verirseniz sertifika alma hakkına sahip olabilirsiniz. 

Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinin verdiği sertifikaların geçerliliği sabittir. Direkt olarak E-Devlet sistemine eklenir ve her zaman elinizin altında olur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe sağlık merkezlerinin sertifikaları da aynı şekilde geçerlidir. Bu yüzden herhangi bir endişeye gerek yoktur. 

Özel kurumlardan alınacak eğitim ve sertifikaların da birçoğu geçerlidir. MEB ve Sağlık Bakanlığı ile anlaşmalı verilen kurslardan alınan sertifikaların geçmeme gibi bir sorunu yoktur. Bu yüzden kurs alacağınız kurum ve sonunda elde edeceğiniz sertifikanın geçerliliğini mutlaka araştırmanız gerekmektedir. 

Okul hemşireliği kursu sonrası aldığınız sertifika devlet kurumları tarafından tanınmıyorsa hiçbir işinize yaramaz. Ne KPSS’de ne de özel eğitim kurumlarına yaptığınız başvurularda kullanamazsınız. Bu yüzden yeniden para ödeyip başka bir eğitime katılmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer bir okul hemşiresi adayı iseniz araştırmanızı dikkatli yapmalı, derslerinizi iyi takip etmeli ve sınavlarınızdan yüksek notlar almanız gerekmektedir.  


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.