Okul Hemşiresi Maaşı 2021 - meslekburda.com
Kariyer 02/06/2021

Okul Hemşiresi Maaşı 2021

Okul Hemşiresi Maaşı 2021 

 

Okul hemşiresi kazancı birçok farklı değişkenin etkisindedir. Bu yüzden tek bir rakam vermek pek de doğru bir yaklaşım olmaz. Okul hemşirelerinin kazandıkları para değişiklik gösterebilmektedir. Kimileri elde edilen bu kazancı çok kimileri de az bulabilir. Fakat ilerleyen dönemde maaşlarının artacağı da kesindir. 

Okul hemşirelerinin maaşı devlet memuru statüsünde farklı, özel sektörde farklı olabilmektedir. Fakat en az asgari ücret aldıklarını söylemek mümkündür. Asgari ücretten bir miktar daha fazla alabilirler. 2021 yılında da okul hemşiresi maaşı büyük ihtimalle belli bir artış gösterecektir. 

Devlet kurumlarında çalışan okul hemşireleri için en düşük maaş 5000 TL’dir. Özel eğitim kurumlarında ise okul hemşiresi kazancı 2021 yılında minimum 4000 TL civarında bir rakama ulaşacaktır. Özel sektörde maaşlar daha değişkendir. Çalıştığınız kurum, tecrübeniz ve kurumsal firmaların fiyat politikalarına göre de maaş da artış gözlemlenmektedir. 

Okul hemşireliği eğitimi almış ve sağlıkla alakalı üniversite bölümleri ve liselerden mezun olmuş herkes okul hemşireliği yapabilir.  Yaklaşık bir ay süren okul hemşireliği kursu ve sertifika programlarına dahil olunarak elde edilecek belgeyle hem kamuda hem de özel sektörde bu alanda çalışmak mümkündür. 

 

Okul Hemşireliği Sertifikası 

 

Eğer sağlık meslek yüksekokulu ya da sağlık meslek lisesi mezunuysanız veya zaten sağlık sektöründe hizmet veren bir çalışansanız okul hemşireliği sertifikası alma hakkınız bulunmaktadır. Yaklaşık bir aylık eğitimin ardından gireceğiniz sınavla bu sertifikaya sahip olmanız mümkündür. 

Eğer kamuda görevli bir hemşireyseniz kurumlar arası geçişe başvurarak hastane hemşireliğinden okul hemşireliğine geçiş yapabilirsiniz. Tabii, bunun için boş kadro gerekmektedir. Atamalar kadrolar genişledikçe daha rahat bir hal alır. Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinin dönemlik kurslarında kontenjan 25-30 kişi olabilmektedir. 

Okul hemşireliği eğitimi üniversiteler dışındaki kurumlar tarafından da verilmektedir. Bunlar kamuya bağlı sağlık kurumları ve özel kurs merkezleridir. Özel kurslara gidecekseniz alacağınız sertifikanın devlet tarafından tanınan bir sertifika olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu işe başvuru yapamazsınız. 

 

Eğitim Hemşireliği ve Okul Hemşireliği Aynı Şey mi? 

 

Eğitim hemşireliği terimi ve okul hemşireliği farklı kavramlardır. Okul hemşireleri eğitim kurumlarında, 0-17 yaş aralığı çocuklar ve okuldaki personelle çalışır. Eğitim hemşireleri ise alanlarında yeni hemşireler eğitmek adına görev yapan hemşirelerdir. Yani eğitim hemşireleri bir nevi öğretmen gibi çalışırlar. 

Okul hemşireliği ile aynı anlama gelen terim Okul Sağlığı Hemşireliğidir. Okul hemşireliği kursu sonrası alacağınız sertifikada bu şekilde yazabilir. O yüzden de kafa karışıklığına sebep yoktur. Sağlık Bakanlığı hemşirelik mesleğini 32 dala ayırmıştır. Bu dallardan biri de okul hemşireliği ya da diğer adıyla okul sağlığı hemşireliğidir. 

Okul hemşireliği eğitimi alacaksanız bu eğitimin içeriğini de önceden bilmeniz yararınıza olur. Okul Sağlığı Hizmetlerinin Amacı ve Kapsamı, Okul Sağlığı Ekibi, Geliştirilen Yeni Okul Sağlığı Yaklaşımları, Okul Çocuklarında Büyüme ve Gelişmenin İzlenmesi, Ergenlik ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar gibi eğitimler okul hemşireliği kursu boyunca alacağınız derslerin başında gelir.  

Bazı kursiyerlerin en çok merak ettiği konulardan biri de sertifika alacakları sağlık kurumunun kendilerine iş garantisi verip vermeyeceğidir. Üniversite ya da diğer kurslar size iş garantisi vermez. Sizi kendi bünyesinde çalıştırmaya ya da size iş bulmaya mecbur değildir. 

Okul hemşireliği eğitimi almak size bireysel anlamda katkı sağlar. Yeni ve farklı bir alanda bilgi ve yeterlilik sahibi olduğunuz anlamına gelir. Bu işi yapabileceğinizi gösterir. Sertifikalar ihtiyaç durumunda kullanacağınız belgelerdir. Bu yüzden kurs alacağınız kurumun size kesinlikle iş bulacağını zannederek bu programlara girmeyin. Kendinizi geliştirmek adına bu belgeyi alın. 


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
Kariyer 2021-06-02 14:30:31
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.