İnsan Kaynakları Uzmanlığı Nedir ? - meslekburda.com
Eğitim 29/12/2020

İnsan Kaynakları Uzmanlığı Nedir ?

Sizlere bu yazımızda İnsan Kaynakları Uzmanlığı eğitimi nasıl alınır? Sorusuna cevap olacak bilgiler sunulacaktır. İnsan kaynakları uzmanı olabilmek için ne gibi adımlar izlenmeli, insan kaynakları uzmanlığı kursları, hangi eğitimleri almalı ve hangi okullardan mezun olmalı gibi birçok konu hakkında bilgiler sunulacaktır. İlk olarak sizlere insan kaynakları uzmanı nedir kimdir sorusunun yanıtı verelim.

İnsan Kaynakları Uzmanı

İnsan kaynakları uzmanları, insan kaynakları pozisyonunda uzman statüsünde görev alan ve başlıca görevi de işe alma ve işten çıkarma işlemlerini yapan kişilere verilen mesleki bir unvandır. Bir firma için oldukça önemli pozisyonları bulunmaktadır. Bütün pozisyonlarda çalışan kişilerle ilgilenen, şirkete çalışan kişilere eğitimler veren ve onları motivasyonlarını artıracak faaliyetlerde bulunan personeldir, insan kaynakları uzmanı. Ayrıca firmalarda insan kaynakları uzmanları, insan kaynakları yönetimindeki karar mekanizması olarak da bilinen birdir. Görev yaptıkları firmalarda çalışanların işe alınmasından disiplinlerine, işten çıkarılmasına yönetilmelerine kadar her şeyinden sorumlu olan kişilerdir.

Firmadaki çalışan insanlar arasındaki her türlü problemleri ve disiplinsizlik durumlarında insan kaynakları uzmanı olanların ilgi alanına girmektedir. Çalışan personelin iş sağlığından ve güvenliğinden de insan kaynakları uzmanları sorumludur. İnsan kaynakları uzmanları, firmaların iş gücü devamlılığını sağlamaktadır. Peki, insan kaynakları uzmanlığı eğitimi nasıl yapılmaktadır, hangi şartlar aranmaktadır bu sorular hakkında da sizlere bahsetmek istiyorum.

İnsan Kaynakları Uzmanlığı Eğitimi

İlk olarak sizlere insan kaynakları uzmanlığı kursu amacından bahsedeceğim.

İnsan kaynakları uzmanlığı eğitiminin amacı: Kişisel ve kurumsal öğrenme dönemini kalıcı olarak rekabet fırsatına dönüştürmek, insan kaynakları çalışanlarının vazgeçilmez önceliğini olmuştur. Bilgileri uygulama ve üretme, dolayısıyla katma değerlerinin sonsuzluğa vurgu yapılan insan faktörleri, İnsan Kaynakları Yönetiminin stratejik yönlerini ortaya koymaktadır.

Bu durumda, hazırlamış olduğumuz bu eğitimlerle hedeflenenler; hızla gelişmekte olan iş dünyasındaki insan kaynaklarının temel faaliyetleri ve güncel kavramlara odaklanmalarını, firmaların ihtiyacı olan nitelikli insan kaynakları uzmanları yetiştirilmesidir.

Eğitim İçeriği:

  • İnsan Kaynakları Yönetiminin Tarihçesi, Önemi, Yararları
  • İnsan Kaynakları Planlaması ve İş Analizi
  • Performans Değerleme ve Performans Yönetimi
  • İnsan Kaynakları Yönetimi Tanımı ve Temel Kavramları
  • İşgücü Arama, Seçme ve Yerleştirme
  • Personel Yönetimi ve İdari İşler
  • Kariyer Planlama, Geliştirme ve Eğitim
  • İşgücü Arama, Seçme ve Yerleştirme
  • İşgücü Arama, Seçme ve Yerleştirme
  • İş Değerlemeleri ve Ücret Yönetimleri, Yönetim Sendika ilişkileri

Türkiye'deki üniversitelerin büyük bir kısmında İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü bulunmaktadır. Bunların dışında işletme, sosyoloji, iktisat çalışma ekonomisi gibi bölümlerden mezun olan öğrenciler, insan kaynakları pozisyonu için eğitimli kişiler olurlar. Adaylar insan kaynakları uzmanı eğitim ve kurs programlarına katılım sağlayarak yetkinliklerini arttırabilirler ve sertifika sahibi olabilirler.

İnsan kaynakları eğitim ve kursu belirli kurs merkezlerinde verilmektedir. Bu kurslar 30 gün sürmektedir ve şu an yaşamış olduğumuz pandemi sebebiyle uzaktan eğitim sistemiyle videolu anlatımlarla yapılmaktadır. Eğitim sonunda ise üniversite onaylı sertifikalar verilmektedir. Eğitim süresi içinde videoları izlemeniz gerekmektedir. Yani insan kaynakları kursunda devam zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitim bitmesinin ardından eğitim alan kişiler sınava tabi tutulmaktadır ve sınavdan en az 50 puan alarak kursu tamamlamanız gerekmektedir. Kursa katılan her bireyin 3 kez ücretsiz sınava girme hakkı bulunmaktadır. İnsan kaynakları uzmanlığı kursuna tamamlayanların sertifikaları 1 ay sonra kargo yoluyla evlere postalanmaktadır.

Bu kurslara başvuru yapmak için ilgili kurs yerlerine internet üzerinden başvuruları da bulunabilirsiniz. Böylece eğitim süreciniz uygun gün ve zamanda başlamış olur.


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

Arzu Başaran, mesleki araştırmalar yapan bir editör olarak, kariyerine akademik bir zeminde başlayan ve zamanla medya ve yayıncılık alanında kendini geliştiren bir profesyoneldir. Üniversite eğitimini iletişim ve medya çalışmaları üzerine tamamlamıştır ve bu alanda yüksek lisans yapmıştır. Kariyerine başladığı ilk yıllarda çeşitli akademik dergilerde editör olarak çalışmış, bu süreçte araştırma ve inceleme yazılarına yoğunlaşmıştır.

Akademik kariyerinin ardından medya sektörüne geçiş yaparak, özellikle gazete ve dergi yayıncılığında kendini kanıtlamıştır. Arzu Başaran, geniş bir konu yelpazesinde derinlemesine araştırmalar yaparak, sosyal, kültürel ve bilimsel konularda önemli makaleler ve röportajlar hazırlamıştır. Ayrıca, dijital medya ve sosyal medya trendleri üzerine çalışmalar yaparak, bu alanlarda da uzmanlaşmıştır.

Kariyeri boyunca birçok seminere ve atölye çalışmasına katılan ve bazılarında eğitmen olarak yer alan Arzu Başaran, genç gazetecilere ve iletişim öğrencilerine mentorluk yapmaktadır. Aynı zamanda, kadınların medya sektöründeki rolleri ve fırsat eşitliği konularında aktif çalışmalar yürütmekte ve bu konularda sık sık konferanslar vermektedir.

Başaran, mesleki kariyerinde edindiği deneyimleri, genç meslektaşlarına aktarmak ve medya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için sürekli olarak kendini geliştirmeye ve yeni projeler üretmeye devam etmektedir.


KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
Eğitim 2021-10-21 16:43:22
Eğitim 2021-06-02 14:39:19
Eğitim 2021-10-14 15:19:51
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.