Eğitmenlerimiz - Ferhunde ÖKTEM - meslekburda.com
Eğitmenlerimiz

Ferhunde ÖKTEM

Eğitmen Özgeçmişi

Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve sorunları alanında 43 yıldır çalışıyorum, öğrendiklerimi yaşama geçiriyorum ve halen öğrenmeyi sürdürüyorum yeni öğrendiklerimi de harmanlayıp, paylaşıyorum. Sevgili annemin her zaman kullandığım ve kendime ilke edindiğim “Zevkle koşan yorulmaz” sözünün ne denli doğru olduğunu bu yıllarda daha iyi anladım, nefesim ve coşkum hiç tükenmedi.

Yapılan boylamsal çalışmalar yetişkinlik çağındaki ruh sağlığının en önemli hazırlayıcıları olarak “özdenetim” ve “esneklik” kazanımlarını göstermektedir. Yine 45 yıldır süren çok kapsamlı bir çalışma buna “sağlıklı iletişimi” eklemektedir. O zaman farklı biçimlerde de olsa iletişimi, işimde çok vurguladığım özdenetimi ve koşullarla başetme esnekliğini sürdürmem gerektiğini düşündüm. Pandemi sırasında evden çalışmayı öğrendim. Derslerimi “uzaktan eğitim” olanaklarıyla sürdürdüm. Öğrencilerimin gözlerine ekrandan bakmaya başladım. Kucaklamayı, sırt sıvazlamayı, el tutmayı, baş okşamayı çok seven biri için zor bir ilişki biçimi oldu. İlişki, bu denli önemli olduğu için yine duygu ve düşüncelerimi güçlü bir biçimde aktarabilmenin koşullara uygun yollarını oluşturmaya çalıştım. Keyifli keşiflerdi ve daha çok güçlendiğimi hissettim.

Hastalığın bulaş riski konusunda gerçek ve güvenilir bilgilerin oluşmaması nedeniyle, çalışma ve paylaşımlarımı yüzyüze yürütmenin riskleri konusunda kaygılarımı yatıştıramadım. Anne babalarla tutumları gözden geçirme, çocuklarla yaşadıkları sorunlara yönelik çözüm yollarını paylaşma amacıyla yeni bir biçimde görüşme yapmaya karar verdim. Elektronik iletişim teknikleri aracılığıyla yapmayı planladığım görüşmeler için altyapı oluşturma çalışmalarımız ve hazırlıklarımız 1 Ağustos 2020 tarihinde tamamlanmıştır. Kapsamlı zihinsel değerlendirmeler, koşulları nedeniyle yüzyüze uygulanmak zorundadır. Bu değerlendirmelerin, sabah ve öğleden sonra olmak üzere, günde iki olgu olacak biçimde, denetimli bir ortam ve koşulda yapılması planlanmıştır.

Sağlıklı ve güvenli ortamlarda buluşmak dileğiyle,

Prof. Dr. Ferhunde Öktem

© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.