Eğitmenlerimiz - Ilgın GÖKLER DANIŞMAN - meslekburda.com

Ilgın GÖKLER DANIŞMAN

Eğitmen Özgeçmişi

Ilgın Gökler Danışman, 1998 yılında ODTÜ Psikoloji Bölümü lisans programından mezun olmuş, ardından 2001 yılında aynı üniversiteden Klinik Psikoloji Yüksek Lisans derecesini almıştır. 2008 yılında Ankara Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Doktora Programı’nı tamamlamıştır.

Akademik yaşantısına Ankara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başlamış; daha sonra İstanbul’a yerleşmiş ve kariyerini yardımcı doçent olarak sürdürmüştür. Ankara’ya geri dönmeden önce görev yaptığı Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı koordinatörlüğünü yürütmüştür. Mart 2015’te TED Üniversitesi akademik kadrosuna katılmıştır.

2007 yılında ABD’nin New York kentindeki Ackerman Aile Enstitüsü’nde (Ackerman Institute for the Family) aile terapisi eğitim ve süpervizyon programını tamamlamıştır. 2010 yılında LINC Foundation tarafından New York kentinde düzenlenen madde bağımlılığı ve aile içerikli bir eğitim programına (Invitational Intervention: The ARISE Model) burslu olarak davet edilmiştir. Aile terapisi eğitimi aldığı sırada Evan Imberblack, Peggy Papp, Micheal White, Pauline Boss, Judith Landau, Ayşe Yalın ve Hürol Fışıloğlu gibi, alandaki önemli isimlerle çalışma olanağı bulmuştur. Aile sistemleri ve aile terapisi alanına olan akademik ilgisinin yanısıra, aile terapisti olarak da çalışmış ve Sistemik Aile Terapisi konusunda eğitim ve süpervizyon vermiştir.

Kendisi psikolojik travma alanında yoğun olarak çalışmaktadır. 1998 yılından bu yana Türk Psikologlar Derneği Travma Çalışma Grubu üyeliğini etkin olarak sürdürmektedir. Ayrıca, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği kurucu üyesidir. 2006 yılında Kolombiya Üniversitesi’ne bağlı Uluslararası Travma Çalışmaları Programı’nı (International Trauma Studies Program) bitirmiştir. Doğal afetlerden, insan eliyle ortaya çıkan travmalara kadar pek çok farklı travmatik olgu üzerine odaklanmış; Türk Psikologlar Derneği, Türkiye Kızılay Derneği, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, SHÇEK ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlara yönelik olarak psikolojik travma alanında çeşitli eğitim, seminer, süpervizyon ve danışmanlık hizmetleri yürütmüş ve üniversite bünyesinde Travma Psikolojisi dersleri vermiştir.

1998 yılından bu yana üye olduğu Türk Psikologlar Derneği’nde, 2000-2006 yılları arasında Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. Ayrıca, Ankara Psikodrama Derneği kurucu üyesidir. 2001-2006 yılları arasında TPD süreli yayını olan Türk Psikoloji Bülteni’nin yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

Yurtiçi ve yurtdışı araştırma, eğitim ve sosyal sorumluluk projelerinde araştırmacı, eğitimci ve danışman olarak yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası nitelikte çeşitli bilimsel eserleri bulunan Ilgın Gökler Danışman, 2004 yılında Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi Araştırma Ödülü’nü almıştır.

Güncel araştırma konuları arasında aile yaşam döngüsü ve krizler, psikotravmatoloji, travmanın kuşakaşkın aktarımı, travmatik kayıp ve yas, ölümcül hastalıkların psikososyal yönleri, çocuk ve ergen psikopatolojisi, erken dönem anne-bebek ilişkisi ve doğum öncesi bağlanma yer almaktadır.

© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.