Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası - meslekburda.com
Eğitim 13/10/2021

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası

Dijital Pazarlama alanına adımını atmaya çalışan veya atmış her bir birey kendisini nasıl geliştireceğini çözdükten sonra direkt olarak Dijital Pazarlama Uzmanlığı sektörüne giriş yapmak istemektedir. Bu alanda kendilerini kanıtlamaya çalışan kişiler genellikle projeleri, aldıkları eğitim ve sertifikalarıyla birlikte yüksek deneyim potansiyelini her geçen gün artırma özelliğine sahipler. Özellikle Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası alan kişiler kendilerini oldukça rahat gösteriyorlar ve işlerini yaparken de zorlanmadan ilerleme fırsatı yakalıyorlar. 

Günümüzde yer alan bütün şirketler Dijital Pazarlama Uzmanlığı alanında çalıştırılmak üzere personel aramaktadır. Bu kişileri bulurken basit ve etkisiz yetenekleri olan insanlardan faydalanmayı elbette istemiyorlar. Bunun nedeni bu alanın gerçekten her geçen gün büyümesi ve İnternet kullanıcı sayısını etkin kullanabileceklerine inanmalarıdır. Buradan yola çıkarak devam edecek olursak yaşadığımız çağ gereği insanlar internet sektörüne neredeyse her dakika her saniye ihtiyaç duymaktadırlar. Alışveriş, giyim, kırtasiye vb. alanlarda E-Ticaret sektörünün kurduğu etkili yöntemleri sadece birkaç dakika içerisinde sipariş vermeleri onları her zaman etkilemiştir. Bu yönde ortaya çıkan Dijital Pazarlama alanı da insanların satın almak istedikleri alanları veya hizmetleri araştırıp gerekli stratejileri ile birlikte uygulamaya koyan sektördür.

Alanında uzmanlaşmış, belirli yetkinliğe gelmiş bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak istiyorsanız sizi diğer kişilerden ayıran özelliklere sahip olmak zorundasınızdır. Genellikle bunları sıralayacak olursak sizlere her sitede geçen normal kavramlar gibi gözükecektir. Bu yüzden siz kendinize özgün yetenekleriniz ile projeler üretmeli veya farklı sitelerde çalışmalar gerçekleştirerek ilerlemeler kaydetmelisiniz. Bunun yanı sıra yabancı dil çalışabilir, hayal gücünüzü geliştirecek kitaplar okuyabilir veya herhangi bir firmada bu alan üzerine staj yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası aldığınız bir şirket veya eğitim sizleri oldukça ileri seviyeye taşıyacaktır. 

Dijital Pazarlama sektöründe çalışmak isteyen bir birey almak istediği Sertifikalara dikkat ettiği kadar dikkat etmesi gereken farklı bir husus daha bulunmaktadır. Bu: Mezun olduğu veya okumaya devam ettiği Üniversite bölümüdür. Bu sektörde yer almak, ilerlemek istiyorsanız genellikle çalışmak istediğiniz şirket bölümünüze önem gösterecektir. Kendinizi bu kapsam alanında öne çıkartabilecek bir yeteneğe veya projelere sahipseniz yüksek ihtimalle eğitim durumunuz hiçbir şekilde önemsenmez. Lakin gerekli donanımlara sahip olmadan adım atmaya çalışan bir kişi sektörle alakalı olan bir Ön lisans veya Lisans bölümünü bitirmelidir. Örneğin; Dijital Medya ve Pazarlama, İletişim ve Medya vb. İletişim veya Pazarlama ile alakalı bütün bölümler bu sektörde çalışma fırsatı yakalamaktadır. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Teknik Olarak Neleri Bilmelidir?

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak istediğiniz zaman normal bir İnternet kullanıcısı gibi sektörün sadece E-Ticaret alanını bilmeniz haliyle yeterli olmayacaktır. Bu sektörde kendilerini geliştiren kişiler genellikle çok donanımlı olmaya ve sürekli meraklı bir halde araştırmalar yapmayı seven kişilerdir. Kendinizi kanıtlamaya yönelik çıktığınız bu yolda her attığınız adımın sizi bir kişinin daha öne geçireceğini asla unutmayın. Özellikle Sosyal Medya Uygulamalarının algoritmalarını ve Dijital Pazarlamastratejilerini özgün bir biçimde kullanarak firmasını öne çıkarmak adına her hamleyi gerçekleştirmesi onun temel görevleri arasındadır. 

Bahsettiğimiz sektörün kendi içerisinde farklı, kendisine özgün teknikleri bulunmaktadır. Alanların çoğunu insanlar kendilerini fark etmeden geliştirebilseler bile bu meslek dalını yapmak isteyen her bir birey kendisine bir yol çizelgesi çizerek ilerlemeler kaydedebilir. Örneğin ilk olarak aşağı kısımda bahsedeceğimiz Teknik Bilgilere sahip değilseniz uygulamaya koyup öğrenmekle başlayabilirsiniz. Eğer başaramadığınızı hissediyorsanız çeşitli eğitim kanallarından videolu bir şekilde yardım almayı unutmayınız. Bu kısımlar sizlere küçük, ufak görünse bile ilerleme kaydetmenizi sağlayacak adımlardır. 

Bir Dijital Pazarlama Uzmanının Teknik Bilgileri;

  • SEO hakkında yüksek ölçekli geliştirmeler yapabilmek,

  • Data Sağlayıcıları hakkında bilgili olmak,

  • İnternet üzerinde yer alan popüler Sosyal Medya sitelerinin ve araçlarını kullanımı, 

  • Reklam alanında kendisini geliştirirken stratejik ilerleme özelliğinin olabilmesi,

  • Video ve Fotoğraf için kullanılan programlar hakkında temel düzeyde bilgi edinmek. 

  • İngilizce alanında kendisini geliştirerek farklı kaynaklardan yararlanması.

Bu saydığımız alanlar sektörde çalışan kişilerin temel özelliklerinden birkaçıdır. Elbette olması, geliştirilmesi gereken daha birçok alan bulunmaktadır. Kendinizi geliştirdiğiniz taktir de Dijital Pazarlama Uzmanlarına ait olan yetenekleri hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Dijital Pazarlama Uzmanlığında Plan ve Strateji

İnternet üzerinden ticaret gerçekleştirmek veya E-Ticaret ile uğraşan bir firmada çalışmak istiyorsanız Dijital Pazarlama hakkında yeterli bilgi düzeyine ulaşmanız gerekmektedir. Çıktığınız yolun oldukça uzun olduğunu, yeri geldiğinde ilerlemekte güçlük çekeceğinizi hiçbir zaman unutmayın. Özellikle firmaya giriş yaptığınız zaman Dijital Pazarlama Uzmanı olarak kendi stratejilerinizi üretebilmeniz hatta bunları uygulamaya koymanız Marka adını yükseğe taşımanıza yönelik hamlelerdir. Bağlı olduğunuz yer için yaptığınız her şey bir gün kariyer yaşantınızın da ne kadar kaliteli olup olmadığını gösterecektir. Kariyerinizi yükseltmek istediğiniz zaman kişisele gelişiminize de her daim özen gösterip iş hayatınızın planını da yüksek ölçekte ilerletebilirsiniz. 

 


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

Arzu Başaran, mesleki araştırmalar yapan bir editör olarak, kariyerine akademik bir zeminde başlayan ve zamanla medya ve yayıncılık alanında kendini geliştiren bir profesyoneldir. Üniversite eğitimini iletişim ve medya çalışmaları üzerine tamamlamıştır ve bu alanda yüksek lisans yapmıştır. Kariyerine başladığı ilk yıllarda çeşitli akademik dergilerde editör olarak çalışmış, bu süreçte araştırma ve inceleme yazılarına yoğunlaşmıştır.

Akademik kariyerinin ardından medya sektörüne geçiş yaparak, özellikle gazete ve dergi yayıncılığında kendini kanıtlamıştır. Arzu Başaran, geniş bir konu yelpazesinde derinlemesine araştırmalar yaparak, sosyal, kültürel ve bilimsel konularda önemli makaleler ve röportajlar hazırlamıştır. Ayrıca, dijital medya ve sosyal medya trendleri üzerine çalışmalar yaparak, bu alanlarda da uzmanlaşmıştır.

Kariyeri boyunca birçok seminere ve atölye çalışmasına katılan ve bazılarında eğitmen olarak yer alan Arzu Başaran, genç gazetecilere ve iletişim öğrencilerine mentorluk yapmaktadır. Aynı zamanda, kadınların medya sektöründeki rolleri ve fırsat eşitliği konularında aktif çalışmalar yürütmekte ve bu konularda sık sık konferanslar vermektedir.

Başaran, mesleki kariyerinde edindiği deneyimleri, genç meslektaşlarına aktarmak ve medya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için sürekli olarak kendini geliştirmeye ve yeni projeler üretmeye devam etmektedir.


KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.