Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Nasıl Olunur ? - meslekburda.com
Kariyer 02/06/2021

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Nasıl Olunur ?

Hasta ve Yaşlı Bakımı Uzmanı Nasıl Olunur? 

Hasta ve yaşlı bakım uzmanlığı eğitimi üniversitelerin ilgili bölümlerinde ya da çeşitli kurumların sertifika programları aracılığı ile verilmektedir. İlgili bölümlerden lisans ve ön lisans eğitim almış sağlık personellerinin yanında hasta ve yaşlı bakımı uzmanlığı kursu bitirenlerin de bu mesleği ifa etme şansları ve hakları bulunmaktadır. 

Hasta ve yaşlı bakım uzmanı olmak konusunda aranan ilk şart elbette bu alanda eğitim almış olmaktır. Sağlık meslek liselerinin ilgili bölümlerinden, iki yıllık sağlık meslek yüksekokulu ön lisans Hasta ve Yaşlı bakımı bölümünden ya da sağlık fakültelerinin ilgili dört yıllık bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. 

Eğer bu bölümlerden mezun değilseniz de bu işi yapmanız mümkündür. Hasta ve yaşlı bakım uzmanlığı eğitimi ile alacağınız sertifika bu mesleği yapmanızı mümkün kılacaktır. Bu eğitimler ve kurslar devlet kurumlarının yanında kimi özel kurumlar tarafından da verilebilmektedir. Tek yapmanız gereken bu eğitimlere başvuru yapmaktır. 

İŞKUR ve kariyer sitelerinde birçok hasta ve yaşlı bakım elemanı arama ilanları yer almaktadır. Diploması olanlar ve eğitimlerini tamamlayıp sertifikalarını alanlar bu ilanlara başvurarak yeni bir kariyer fırsatı deneyebilirler. Ayrıca, KPSS’ye girerek de devlet kurumlarına hasta ve yaşlı bakımı uzmanı olarak atanmak mümkündür. 

 

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanı Görev ve Sorumlulukları 

Hasta ve Yaşlı Bakımı Uzmanı Nasıl Olunur? Hasta ve yaşlı bakım uzmanları sadece yaşlılara değil, yatalak durumdaki genç hastalara da bakmakla yükümlüdür. Ayrıca, bazı psikolojik ya da sinirsel bozuklukları olan hastaların bakımı da hasta ve yaşlı bakım uzmanlarının alanına girmektedir. Gerçekleştirilen rutin bakımlar hastaların daha kolay bir hayat geçirmesini sağlar. 

Hasta ve yaşlının vücut temizliğine yardımcı olmak en önemli görevlerden biridir. Temizliği direkt olarak uzman da yapabilir. Bu durum hastanın hareket kabiliyetinin sınırlarına bağlıdır. Hiç hareket edemiyorsa bu iş bizzat uzman tarafından yapılır. Eğer hasta kendi kendine hareket edebilecek durumda ise sadece yardım edilir. 

Hasta veya yaşlının beslenmesi de bir diğer önemli görevdir. Düzenli beslenme, gıda ve su ihtiyacı hasta ve yaşlı bakım uzmanı tarafından karşılanır. Eğer bir diyet uygulanmakta ise buna dikkat edilir ve ona göre besinler verilir. Doktorun verdiği beslenme programının dışına asla çıkılmamalıdır. 

Hasta ve yaşlı bakım uzmanı bakım yaptığı kişinin durumunu net olarak bilmeli, hakkındaki her şeyi öğrenmelidir. Böylece gerekli durumlarda nasıl müdahale etmesi gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmuş olur. Rutin durumdan aykırı durumlara geçildiğinde doktoru ve sağlık kuruluşunu bilgilendirmek de onun görevidir. 

Eğer evde bakım yapılıyorsa hasta ve yaşlı bakım uzmanı baktığı kişiyi ev kazalarından, düşmekten ve bir yerlere çarpmaktan da korumak zorundadır. Bu gibi durumlara karşı önlemler alması gerekmektedir. Ayrıca günlük olarak tansiyon ölçme, nabız kontrolü gibi işlemler de onun görevleri arasındadır. 

Bakım yapılan hastanın eğer mümkünse günlük egzersiz ve hareketlerinden de hasta ve yaşlı bakım uzmanı sorumludur. Çok zorlamamak kaydıyla kendisine verilen egzersizleri yapmasını sağlar. Hastanın kullandığı ilaçların zamanında verilmesi de onun sorumluluğundadır. Saatlerin ve dozların kaçırılmaması gerekir. 

Hasta eğer yaralıysa ya da yeni ameliyat olduysa pansumanlarını da hasta ve yaşlı bakım uzmanı gerçekleştirir. Bu iş yapılırken hijyen kurallarına aşırı derecede dikkat edilmeli, hastanın enfeksiyon kapması önlenmelidir. Hastanın giyinmesine yardım etmek de hasta ve yaşlı bakım uzmanının sorumluluklarından biridir. 

Hasta ve yaşlı bakım uzmanlığı eğitimi almak kolay olabilir fakat meslek zor ve emek isteyen bir iştir. Zor durumdaki hastaların sağlıkları bizzat sizin elinizde olacaktır ve bunun sorumluluğu büyüktür. Yalnızca bu sorumluluğu taşıyabilecek kişilerin bu meslekte yer alması hem hastalar hem de çalışanlar için daha iyi olacaktır. 


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

Arzu Başaran, mesleki araştırmalar yapan bir editör olarak, kariyerine akademik bir zeminde başlayan ve zamanla medya ve yayıncılık alanında kendini geliştiren bir profesyoneldir. Üniversite eğitimini iletişim ve medya çalışmaları üzerine tamamlamıştır ve bu alanda yüksek lisans yapmıştır. Kariyerine başladığı ilk yıllarda çeşitli akademik dergilerde editör olarak çalışmış, bu süreçte araştırma ve inceleme yazılarına yoğunlaşmıştır.

Akademik kariyerinin ardından medya sektörüne geçiş yaparak, özellikle gazete ve dergi yayıncılığında kendini kanıtlamıştır. Arzu Başaran, geniş bir konu yelpazesinde derinlemesine araştırmalar yaparak, sosyal, kültürel ve bilimsel konularda önemli makaleler ve röportajlar hazırlamıştır. Ayrıca, dijital medya ve sosyal medya trendleri üzerine çalışmalar yaparak, bu alanlarda da uzmanlaşmıştır.

Kariyeri boyunca birçok seminere ve atölye çalışmasına katılan ve bazılarında eğitmen olarak yer alan Arzu Başaran, genç gazetecilere ve iletişim öğrencilerine mentorluk yapmaktadır. Aynı zamanda, kadınların medya sektöründeki rolleri ve fırsat eşitliği konularında aktif çalışmalar yürütmekte ve bu konularda sık sık konferanslar vermektedir.

Başaran, mesleki kariyerinde edindiği deneyimleri, genç meslektaşlarına aktarmak ve medya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için sürekli olarak kendini geliştirmeye ve yeni projeler üretmeye devam etmektedir.


KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
Kariyer 2023-11-30 15:00:20
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.