Okul Hemşiresi Nasıl Olunur ? - meslekburda.com
Kariyer 02/06/2021

Okul Hemşiresi Nasıl Olunur ?

Okul Hemşiresi Nasıl Olunur? 

 

Okul hemşiresi olabilmek için öncelikle okul hemşireliği eğitimi almanız gerekmektedir. Bu yüzden okul hemşireliği kursu ve sertifika programlarına katılmanız zorunludur. Alacağınız sertifikanın resmi makamlarca tanınmış olması gerekmektedir. Bu yüzden başta MEB olmak üzere resmi makamların kabul ettiği kurslarda eğitim almanız kaçınılmazdır. 

Okul hemşiresi olabilmeniz için bazı şartlar bulunmaktadır. Hali hazırda Sağlık meslek yüksekokulu iki yıllık ön lisans mezunuysanız veya sağlık meslek lisesinden mezun olmuşsanız okul hemşireliği eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca, sağlık kurumlarında hemşirelik ve hasta bakıcılık görevlerini ifa ettiyseniz ya da ediyorsanız da okul hemşireliği kursu başvurusu yapmanız mümkündür. 

Gireceğiniz eğitim bittikten sonra bir sınav olacaksınız. Bu sınavdan sonra da size okul hemşireliği yapabileceğinize dair bir belge verilecek. Bu belge E-Devlet sistemine işlenecek ve size gönderilecek. Bu şekilde elinizdeki sertifikayla okul hemşireliği başvurusu yapma hakkına sahip olacaksınız. 

 

Okul Hemşireliği Eğitimi Nerelerde Alınır? 

 

Okul hemşireliği genel olarak hemşirelik mesleğinin alt dallarından biridir. Hemşireler aldıkları eğitimi görevlendirildikleri eğitim kurumlarında kullanarak öğrencilere ve personellere sağlık hizmeti sağlarlar. Bu sayede ciddi durumların önüne geçilmiş olur. İlk müdahale okul hemşireleri tarafından yapılır. 

Okul hemşireliği kursu ve okul hemşireliği eğitimi devlete bağlı ya da özel kurumlar tarafından verilmektedir. Özel kurumların devletin gözetiminde bu eğitimleri vermesi şarttır. Her kuruma bu izin verilmez. İzinsiz bir kurumdan alınan sertifikanın da resmi bir değeri yoktur ve iş başvurularında kullanılamaz.  

Türkiye’nin her şehrinde birçok devlet üniversitesi okul hemşireliği eğitimi ve bu eğitim sonunda sertifika vermektedir. Vakıf üniversiteleri de okul hemşireliği kursu imkanı sağlamaktadır. Yılın belli dönemlerinde kurs ve programlar açılır ve genellikle internet vasıtasıyla duyurular yapılır. Belirli kontenjanlar dahilinde de kursiyerler alınır.  

Kursa katılanlar sadece temel sağlık bilgileri ve hemşirelik dersleri almaz. Eğitim kurumlarında çalışacakları için alanları dışındaki derslere de vakıf olmak zorundadırlar. Örneğin Sosyal Psikoloji, Gençliğin Günümüzdeki Kültürel Yapısı, 0-17 Yaş Sosyal Gelişim Eğitimi gibi dersleri de almak ve geçmek zorundadırlar. 

 

Okul Hemşireliği Eğitiminde Dikkat Edilecekler 

 

Okul hemşireliği eğitimi almak isteyen herkesin öncelikle yapması gereken eğitim alacakları kurs hakkında bilgi edinmeleridir. Tabii bu özel kurslar için geçerlidir. Alacakları sertifikanın geçerliliğinden emin olmaları lazımdır. aksi halde sadece üzerinde isimlerinin yazdığı bir kağıt parçası almış olurlar. 

Okul hemşireliği kursu süre ve fiyatları eğitim aldığınız kurumun politikasına göre değişmektedir. Ortalama bir ya da bir buçuk ay gibi süren eğitimlerin sonunda gireceğiniz sınavı geçerek okul hemşiresi sertifikanıza sahip olmanız mümkündür. Kaldığınız takdirde tekrar para yatırıp kursu yeniden almanız gerekir.  

Kursu bitirip sertifikanızı aldıktan sonra okul hemşiresi arayışı içerisinde olan bir eğitim kurumuna başvuru yapabilirsiniz. KPSS’ye girip atanmak için tercih de yapabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmıştır. Anaokullarında, kreşlerde, ilk ve orta dereceli okullarda çalışma şansına erişirsiniz. Yaşadığınız bölgeye göre istihdam ihtiyacı artıp azalabilir. 

Her yıl daha fazla eğitim kurumunda okul hemşiresi ihtiyacı açığa çıkmaktadır. Öğrenci sayısına göre bir ya da iki okul hemşiresi bu kurumlarda vazifelerini yapmaktadır. Bu ihtiyacın gelecekte daha da fazla artacağı öngörülmektedir. Bu yüzden elinizde şimdiden bir sertifikanızın bulunması gayet yararlı olacaktır. 

Okul hemşireliği eğitimi alıp şimdiden elinizde bir sertifikanız olduğunda diğer adaylardan bir adım önde olacaksınız. Birçok aday daha yeni yeni kurslara başlarken siz çoktan bitirmiş olacaksınız ve hiçbir başvuru tarihini de kaçırmayacaksınız. Şu an kullanmasanız bile ileride işinize kesinlikle yaraycaktır. 


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.