Ücretsiz psikolojik ilk yardım eğitimi - meslekburda.com
Eğitim 07/03/2023

Ücretsiz psikolojik ilk yardım eğitimi

Meslekburda ve Türk Psikologlar derneğinden ücretsiz psikolojik ilk yardım eğitimi

6 Şubat ve sonrasında meydana gelen depremler sonrasında harekete geçen Türk Psikologlar Derneği, afetten etkilenen tüm kesimlere hizmet sunan herkesin yararlanabileceği “Temel Psikolojik İlk Yardım Eğitimini” Novarge ve Meslekburda Uzaktan Eğitim Merkezleri aracılığıyla tüm Türkiye’ye ücretsiz olarak ulaştıracak. Eğitim sonrası tüm katılımcılara online katılım belgesi verilecek.

Tüm Türkiye ve Dünya, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş, Hatay ve çevre illerde meydana gelen depremler sonrası yaraların sarılması için harekete geçti. On binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve yaralandığı depremler sonrasında psikolojik destekler öncelikli ihtiyaç listesinin en üst sıralarında yer alıyor. Psikolojik hizmetler alanında çalışan bireylerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına kurulan ve yaklaşık yarım asırdır faaliyetlerini sürdüren Türk Psikologlar Derneği, 6 Şubat depremi sonrası yaraların sarılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Afetin gerçekleştiği ilk günden itibaren çeşitli faaliyetler yürüten Türk Psikologlar Derneği, afetten etkilenen tüm kesimlere hizmet sunan herkesin yararlanabileceği “Temel Psikolojik İlk Yardım Eğitimini” Novarge ve Meslekburda Uzaktan Eğitim Merkezleri aracılığıyla tüm Türkiye’ye ücretsiz olarak ulaştırıyor. Dijital ortamda eğitimleri alan tüm katılımcılara ayrıca dijital ortamda “Katılım Belgesi” de veriliyor.

Eğitim, toplumsal bilinç ve farkındalık oluşmasına katkı sağlayacak

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Türk Psikologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Şafak Çukur, depremin ardından psikososyal hizmetlerin ihtiyaç duyan tüm kesimlere en etkili şekilde ulaştırılması için en etkili yöntemleri kullanmak istediklerini ifade etti. Novarge’nin uzaktan eğitimdeki uzmanlığı ile Türk Psikologlar Derneğinin psikososyal hizmetlere ilişkin uzmanlığını birleştirerek tüm kesimlere en hızlı ve etkin bir şekilde sunmak istediklerini dile getiren Çukur, sunulan hizmetle toplumda depremden etkilenen tüm kesimlere yönelik hizmet sunan vatandaşlarda psikolojik ilk yardım farkındalığınının oluşturulmasını hedeflediklerini söyledi.

“Afetlerin Psikososyal Etkileri ve Başa çıkma Yolları” eğitim programının depremden etkilenen kişilerle en doğru temasın sağlanması ve desteğin verilmesi için tüm hususları içerdiğinin altını çizen Türk Psikologlar Derneği Başkanı Çukur, eğitimin her kesimde afet sonrası oluşabilecek duygu durumlarına ilişkin toplumsal bilinç oluşmasına katkı sağlayacağına değindi.

Psiko-sosyal destek öncelikler arasında yer alıyor

Türk Psikologlar Derneği tarafından Novarge ve Meslekburda işbirliği ile hazırlanan ve sunulan eğitim Novarge’nin öğrenme yönetim sistemi üzerinden sunulacak. Program hakkında bilgiler veren Novarge kurucusu Mesut Karaağaç ise afet sonrası en acil ihtiyacın depremden etkilenen tüm kesimlere yönelik psiko-sosyal destek ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Türk Psikologlar Derneği, Novarge ve Meslekburda işbirliğinde online platformda hayata geçirilen “Afetlerin Psikososyal Etkileri ve Başa Çıkma Yolları” eğitim programında psikoloji alanında Türkiye’nin önde gelen akademisyenleri ve psikologlar eğitim veriyor. Eğitim programına katkı veren isimler arasında Prof. Dr. Nuray KARANCI, Prof. Dr. Gülsen ERDEN, Prof. Dr. Ferhunde ÖKTEM, Doç. Dr. Ilgın GÖKLER DANIŞMAN, Doç. Dr. Sedat IŞIKLI, Doç. Dr. Zeynep TÜZÜN, Dr. Öğr. Üyesi Emrah KESER yer alıyor.

 ‘Deprem Bilgilendirmesi’ ile de halkı bilinçlendiriyor

Deprem sonrası yaraların sarılabilmesi adına verilecek en önemli destekler arasında yer alan psikolojik hizmetler için kolları sıvayan Türk Psikologlar Derneği, derneğin anasayfasından hazırladığı Deprem Bilgilendirmesi başlıklı içerik ile depremden etkilenen herkesin faydalanabileceği kritik bilgiler sunuyor. Deprem Bilgilendirmesi içeriğinde Yakınlarının Ölümünü Çocuklara Anlatmak, Deprem Sonrasında Çocuklara Nasıl Yardım Edebilirsiniz? Depremin Psikolojik Etkileri, Deprem Sonrası Yaşayabileceğiniz Psikolojik Sorunlar, Depremden Etkilenmiş Misafirlere Destek Olmak, Afet Sonrası Çocuklara ve Aile Bireylerine Yaklaşım gibi oldukça önemli konularda toplumun bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Deprem bilgilendirme içeriğinde Arapça ve Kürtçe dilinde de halkımızın faydalanabileceği psikolojik destek niteliğinde bilgiler yer alıyor.


Yazar : Umut Duyku

Yazarın Biyografisi :

Endüstri mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim, öğrencilik sürecimde birçok proje ve girişim deneyiminde bulundum. Aynı zamanda bölümüm ile alakalı kendimi geliştirdim ve ERP, Yalın Üretim, Proje Yönetimi, Veri Analizi gibi konularda yetkinlik sahibi oldum.


KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
Eğitim 2021-10-21 16:48:52
Eğitim 2021-06-02 14:28:21
Eğitim 2023-12-15 17:24:46
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.