Okul Hemşireliği Nedir ? - meslekburda.com
Eğitim 29/12/2020

Okul Hemşireliği Nedir ?

Günümüzde sağlık alanında kariyer yapmak isteyen birçok genç sıkça arama motorlarında “Okul Hemşireliği nedir?” sorusunun cevabını arıyor. Yurtdışında hemen her okulda bulunan okul hemşirelerinin sayısı ülkemizde de son yıllarda artış göstermekte. Bu durum her okul için mecburi kılındığında artış daha da büyük olacak. Okul hemşirelerinin okul idaresiyle birlikte çalışması gerekmektedir. Sadece öğrencilerin değil okulda çalışan öğretmen ve diğer personelin de sağlığından sorumludurlar. Okullardaki revirlerde görev yaparlar ve basit sorunları çözdükleri gibi ağır durumlarda sağlık kurumlarıyla iletişimi de gerçekleştirirler.

 

Özellikle çocukların sağlığı ve yaşanabilecek olumsuz durumlarda ilk yardım desteği için okul hemşirelerinin önemi çok büyüktür. Bu sebeple anaokulundan lise ve dengi okullara kadar tüm eğitim kurumlarında en az bir okul hemşiresi bulunmalıdır. İlerleyen dönemlerde böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimali vardır.

 

Okul Hemşireliği Eğitimi

 Okul hemşireliği eğitimi alabilmeniz için sağlık kurumlarında çalışıyor ya da çalışmış olmanız, hemşirelik yüksekokulu ya da sağlık yüksekokulu mezunu olmanız, sağlık meslek lisesi bölümü olmanız gibi bazı şartlar bulunmaktadır. Sıfırdan, sadece eğitimlere katılarak okul hemşiresi olmanız mümkün değildir.Okul hemşireliği kursu birçok kamu ve özel kuruluş tarafından verilmektedir. Dersler örgün olarak yapıldığı gibi kimi kurumlarda uzaktan eğitim ve online dersler aracılığı ile de sertifika almanız mümkündür. Programlar ortalama olarak bir ay kadar sürmektedir. Bu sürecin sonunda okul hemşireliği eğitimini bitirmek için sınav yapılabilmektedir.

 

Okul hemşireliği kursunda verilen sertifikalar MEB ya da üniversite onaylı olmalıdır. Toplamda ortalama 120 saatlik ders alınmaktadır. Derslerin geneli pedagojik ağırlıklıdır. Yani, eğitim ve eğitim dönemindeki çocuklarla alakalı dersler görülür. Tabii, okul hemşireleri sadece çocuklara değil okulda görev yapan herkese hizmet vermektedir.

 

Okul Hemşireliği Eğitimi Nereden Alınır? 

Birçok resmi ve özel kurum okul hemşireliği eğitimi ve sertifika programları açmaktadır. Hemen hemen ülkemizin her şehrinde, tüm devlet üniversitelerinde okul hemşireliği kursu bulunmaktadır. Bu eğitimi ve kursları veren vakıf üniversitelerinin sayısı da hiç de az değildir. Sözün özü, birçok kurumda okul öncesi hemşireliği kursu bulabilmek mümkündür.Sadece eğitim kurumlarında değil, sağlık kurumlarında da bu sertifika programları açılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe sağlık müdürlükleri bu kursları açıp öğrenci kabul edebilmektedir. Tabii, bunlara katılım için belli bir kontenjan belirlenmiştir.

 

Eğitimden sonra alacağınız sertifika ve belgeler E-Devlet sistemine otomatik olarak tanımlanır ve size posta yoluyla gönderilir. Böylece resmiyet kazanmış olur. Bu kurslar devlet kurumlarıyla çeşitli protokoller gerçekleştirilerek verilir ve onaylıdır. Onayı olmayan bir programa katılmayın. Yoksa sadece paranızı verdiğinizle kalırsınız.Okul hemşireliği eğitimi almak da belli bir ücrete tabidir. Her kurumun fiyat politikası farklı olabilir. Eğitimin genel olarak içeriği ve süresi aynı olsa da ödeyeceğiniz miktarın değişmesi mümkündür. Bazı hallerde kurumlar çeşitli indirimler de gerçekleştirebilmektedir. Nitekim şu an bir fiyat araştırması yaptığınızda 450 TL - 1000 TL arasında fiyatlarla eğitim almanız mümkündür.

 

Bazı mesleklerde aldığınız diplomaya bakılmadan çeşitli kurslardan ve sertifika programlarından faydalanabilir ve belgenizi alabilirsiniz. Ancak, okul hemşireliği mesleğinde ve eğitiminde böyle bir durum söz konusu değildir. Sağlık sektörü içerisinde çalışmanız ya da sağlıkla alakalı bir lisans, ön lisans ya da lise eğitimi almış olmanız şarttır. Okul hemşireliği geleceğin revaçta olma potansiyeli olan mesleklerinden biridir. Her devlet okulu ve özel okula okul hemşireliği zorunluluğu getirildiğinde popülaritesi daha da artacaktır. O yüzden gençlerin şimdiden sertifika programları ve kurslara katılıp okul hemşireliği eğitimi almasında büyük yarar bulunmaktadır.


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.