Okul Hemşileriği İş Olanakları - meslekburda.com
Kariyer 02/06/2021

Okul Hemşileriği İş Olanakları

Okul Hemşiresi İş Olanakları 

 

Okul hemşireliği eğitimi alanların üzerinde özellikle durdukları konulardan biri okul hemşireliği iş olanaklarıdır. İnsanlar para kazanıp geçimlerini sağlamak için çalışırlar ve meslek edinirler. Hemşirelikte de diğer mesleklerde olduğu gibi durum bundan ibarettir. Bu yüzden okul hemşiresi adayları da bu konuyu özellikle araştırırlar. 

Okul hemşireliği kursu alıp sertifikanıza sahip olduktan sonra eğitim kurumlarına bu iş için başvuru yapabilirsiniz. Okul hemşirelerinin çalışma alanı kısıtlı gibi görünse de ve sadece eğitim kurumlarından ibaret olsa da bu kurumların sayılarının her geçen gün artması yeni iş olanaklarına zemin hazırlamaktadır. 

Okul hemşireliği gelecekte çok daha revaçta olacak bir meslektir. Birkaç yıl içerisinde her okulda sağlık görevlisi bulundurma zorunluluğu olacağı tahmin edilmektedir. Bu çok yakın bir zamanda da gerçekleşebilir. Şimdiden birçok eğitim kurumunda okul hemşireleri görev yapmaktadır. 

Gelecekte okul hemşiresi olmayı düşünen sağlık çalışanları ya da sağlıkla ilgili eğitim veren kurum mezunları şimdiden sertifikalarını almak için kurslara başvuru yapmaktadır. Okul hemşireliği kursunu bitirip sertifikasına sahip olanların sayıları da günden güne artmaktadır. Bu sayı 2021 yılı içerisinde de artış gösterecektir. 

 

Okul Hemşiresi Nerede Çalışır? 

 

Okul hemşireleri okullarda, yani eğitim ve öğretim verilen yerlerde çalışır. Hem devlet hem de özel eğitim kurumlarında iş bulma olanakları vardır. Devlet kurumları için elbette KPSS şartı da aranmaktadır. Şu an için atamalar beklenenden az olsa da bir iki yıl içerisinde bu sayı artış gösterecektir. 

Okul hemşireleri kreşlerde ve anaokullarında özellikle ihtiyaç duyulan kimselerdir. Küçük yaştaki çocukların anlık sağlık hizmetlerine daha çok ihtiyacı olabilir. Elbette ilk ve orta dereceli okullarda da okul hemşirelerinin vazifeleri büyüktür. Hem öğrencilere hem öğretmenlere hem de diğer personele hizmet verirler. 

Okul hemşiresi ne iş yapar, diye soranlara verilecek cevap gayet basittir: 

 

Okul Hemşiresinin Görevleri 

 

Okul hemşireleri okulun ya da eğitim kurumunun sağlık hizmetlerinden sorumlu kişidir. Okulun öğrenci yoğunluğuna göre iş yükü de artıp azalabilir. Sadece öğrencilere değil idareci, öğretmen ve personele de sağlık hizmeti götürürler. Bu yüzden epey önemli bir yükü omuzlarında taşırlar. 

Okul hemşireleri okulda gerçekleşen yaralanma, sakatlanma, bayılma gibi durumlarda ilk yardımı gerçekleştirirler. Eğer durum ciddiyse en yakın sağlık kuruluşu ile iletişime geçip durumu bildirerek yetkilileri bilgilendirirler. Aslında sağlık kurumları ve eğitim kurumları arasında bir köprü vazifesi görürler. 

Okul sağlığı hizmetleri ile ilgili mesele ve ihtiyaçlar okul hemşiresinin vazife alanındadır. Sağlık araç ve gereçleri konusundaki eksiklikleri idareye bildirir, idare de yetkili mercilerle iletişime geçer. Okula yeni nakil olan bir öğrenci olduğunda da ilk kontrolü okul hemşiresi gerçekleştirir. 

Ayrıca, okulda sağlık eğitimi konusunda da bir danışman görevi görür. Çocukların sağlıklı alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olur. Onları uyarır ve özellikle hijyen ve temizlik konusunda doğru yolu gösterir. Yani, daha sosyal bir işi vardır. Sadece yaralanmalara müdahale etmez, sosyal konulara da eğilir. 

Erken tanı konusunda da görevi büyüktür. Yapılacak tüm işlemleri okul hemşiresi planlar ve doktor ve hastanelere de konu hakkındaki ilk bilgiyi o verir. Okulda öğrenci ve personelle alakalı tüm sağlık kayıtları okul hemşiresinin elinin altında bulunur. Bunları inceleyip gerekli notları alır. 

Her okul hemşiresinin bir hemşire gözlem formu bulunur. Okulda sağlıkla alakalı gerçekleşen olaylarda bu formlara eklemeler yapılır. Ayrıca kantin ve temizlik personellerini ve yaptıkları işleri de denetlemek yetkisine sahiptir. Hijyen ve temizlikle alakalı konular da okul hemşiresinin yetkileri arasında yer alan konulardır. 


Yazar : ARZU BAŞARAN

Yazarın Biyografisi :

KATEGORİLER
Biz Sizi Arayalım
Eğitimler ve sertifika programları hakkındaki sorularınızı hemen cevaplayalım!
BENZER İÇERİKLER
Kariyer 2021-06-02 12:57:51
Kariyer 2021-10-14 16:11:39
Kariyer 2021-10-14 16:37:09
© 2016-2021 Meslekburda. Tüm Hakları Saklıdır.